Jak vybrat zubní pastu?

Jakou zubní pastu vybrat pro zářivý úsměv?

Jakou zubní pastu zvolit právě pro váš chrup? Pasta chrání zuby před bakteriemi a onemocněními, jako jsou paradentóza nebo tvorba kazů. Při výběru je důležité mít jistotu, že se konkrétní typ pasty hodí k vašemu momentálnímu stavu ústní hygieny. Špatným čištěním totiž můžete zdraví vašeho chrupu zhoršit.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 4 min.

Zubní pasty druhy

Zubní pasty se dnes značně liší svým složením a určením. Jako první tedy zvažte, zda potřebujete pastu na běžnou hygienu, nebo potřebujete řešit konkrétní potíže. Pokud pastu kupujete pro někoho blízkého nebo své děti, je třeba dvojnásobná opatrnost, zejména v otázce složení.

Na obyčejné čištění

Pokud jste se stavem vašich zubů spokojení a nic vás netrápí, stačí vám klasická zubní pasta. Vybírat můžete ze speciálních příchutí, jako kokosová zubní pasta, se skořicí, nebo mátou. Nic nezkazíte ani zubní pastou s propolisem, která je vhodná pro každodenní použití, účinně bojuje s bakteriemi a má zklidňující účinky - je tedy vhodná i na paradentózu.

  • Odstraňují bakterie a zbytky jídla

  • Posilují zubní sklovinu

  • Osvěžují ústa

  • Vysoký obsah fluoridu ochrání před působením kyselin

Na bělení

Bělící zubní pasta odstraňuje povrchové pigmenty, které na zubech ulpívají při konzumaci potravin a nápojů. Mějte na paměti, že abrazivní zubní pasty obrušují sklovinu (nejedná se o bělení) - pokud tedy trpíte na citlivé zuby, pořiďte si pastu s nižší abrazivitou.

  • Přispívají k bělení zubů

  • Šetrně pečují o zuby a dásně (zejména modely bez abraziv)

  • Pomáhají proti vzniku zubních kazů

Proti paradentóze

Zubní pasta na paradentózu, kterou provází chronický zánět dásní (gingivitida), obsahuje zpravidla chlorhexidin, který má protizánětlivé účinky. Dásním uleví i pasta s obsahem koenzymu Q10.

  • Bojují proti krvácení a citlivosti dásní

  • Antibakteriální a protizánětlivé účinky

  • Neutralizují kyseliny v ústech

Doplňkově se rovněž doporučuje paradentózu léčit gelem či ústní vodou.

Na citlivé zuby

Trápí vás citlivé zuby při kontaktu se studenými nápoji nebo když nasajete vzduch do úst? Zubní pasta na citlivé zuby je šetrná a k zubní sklovině a chrání obnažené krčky, které jsou častou příčinou hypersenzitivity. Zároveň také poskytují celistvou ochranu před bakteriemi a nečistotami jako běžné pasty.

  • Nižší abrazivita nedráždí citlivé zuby

  • Posilují sklovinu a obnažené krčky

  • Některé mají i bělící účinek

Jakou zubní pastu bez nežádoucí chemie?

Pro děti

Dětské zuby jsou stále ve vývinu a jsou také citlivější na některé chemické složky klasických zubních past. Dětské zubní pasty proto často disponují příjemnější chutí a hlavně nižším obsahem fluoridů, aby jim případné polknutí nepodráždilo žaludek.

  • Nižší obsah fluoridů

  • Příjemná chuť motivuje děti k čištění

  • Chrání před vznikem kazů

  • Zajišťují celkovou čistotu a zdraví zubů

Přestože se to může zdát samozřejmé, bedlivě sledujte datum expirace každé pasty. V některých pastách dochází k přeměně účinnosti chemických látek, které mohou podráždit sliznici.

Jakou pastu na cesty?

Cestovní zubní pasta bývá v menším balení, často takovém, abyste ji mohli bez potíží vzít do letadla v příručním zavazadle. Populární jsou také balíčky s malým zubním kartáčkem v praktickém pouzdře.

Inspiraci k výběru konkrétní pasty hledejte na naší stránce Nejlepší zubní pasty.

Příslušenství

Zubní kartáčky

Ústní vody

Škrabky na jazyk

Mezizubní péče

Přípravky na bělení zubů

Ústní spreje

Nejčastější otázky

Jak se správně starat o čistotu zubů a úst?

Základem zubní hygieny je pravidelné odstraňování zubního plaku, kvůli jehož hromadění vznikají kazy, zubní kámen (kalcifikace zubního plaku) a záněty dásní, které jsou počátkem paradentózy, viklání zubů a jejich ztráty.

K nejčastějším místům, kde vzniká zubní kaz, patří mezizubní prostory, krčky a rýhy mezi zubními hrbolky. K plošnému odstraňování zubního plaku můžete použít klasický nebo elektrický zubní kartáček, popřípadě ústní sprchu. S následným dočištěním mezizubních prostor vám pomohou mezizubní kartáčky a zubní nit. O zbytky bakterií a nedostupné skulinky se postará ústní voda, se kterou si můžete vypláchnout ústa přibližně 30 minut po večerním čištění zubů.

Kolik zaplatím za dobrou zubní pastu?

Dobrá zubní pasta je všeobecně levnou záležitostí. Nejvýhodnější pasty seženete za méně než 100 Kč, ovšem často po jedné tubě nebo v menší kapacitě. Mezi 100 a 200 Kč najdete specializované pasty na specifické zubní potíže stejně jako výhodná balení. Za více než 200 Kč pořídíte prémiové zubní pasty pro opravdu citlivé zuby i speciální importované pasty pro všechny, kdo k ústní hygieně přistupují s nejvyšší opatrností.

NOTICE-STOP

Je vyšší obsah fluoridů v pastě prospěšný, nebo ne?

Fluoridy jsou soli kyseliny fluorovodíkové, které zvyšují odolnost vůči kyselinám obsaženým v potravinách a nápojích, snižují odvápňování zubní skloviny a zároveň mají příznivý vliv na její remineralizaci. Do zubních past se přidává fluorid sodný, cínatý, monofluorofosforečnan a organické fluoridy – aminfluoridy. Kombinace a množství fluoridů se v jednotlivých pastách liší, záleží proto na typu vašich potíží.

Pasty k terapeutickým účelům mají vyšší obsah fluoridů a měli byste je používat jen krátkodobě – jako léčebnou kúru, která vám pomůže s řešením nějakého problému. K léčbě paradentózy jsou vhodné pasty s vyšší koncentrací fluoridu cínatého od 1 800 do 2 500 ppm. Naopak nižší obsah fluoridů, kolem 1 400 ppm F, se hodí spíše pro citlivé zuby. Nízká koncentrace je žádoucí také u past pro děti. Do 6 let by měly používat pastu s obsahem 250 až 500 ppm F a od 6 let 500 až 1 000 ppm F.

Jakou pastu mám vybrat na sonický kartáček?

Tu nejšetrnější možnou k dásním a zubní sklovině. Řiďte se zejména mírou abraze v pastě, která by měla být nízká až střední.

Obsah abraziv v zubní pastě se vyjadřuje koeficientem RDA v hodnotách od 0 do 200. Podle koncentrace brusných částic se pasty dělí do tří skupin.

Pasty s nízkou abrazivitou (do 70 RDA) slouží k čištění citlivých nebo bělením narušených zubů.

Střední abrazivita (70 RDA) je vhodná na běžné každodenní čištění.

Pasty s vysokou abrazivitou (70 + RDA) se hodí jen k občasnému odstranění nežádoucích skvrn a usazeného zubního plaku.

Proč používat přírodní zubní pastu?

Přírodní zubní pasty jsou vyrobeny s minimem chemických složek a jsou šetrnější k zubům i celé ústní dutině. Některé klasické zubní pasty obsahují nežádoucí toxické látky, které jsou vstřebány sliznicí až do těla, např. fluorid sodný. U přírodní pasty s čistě rostlinným složením budete mít jistotu, že nevědomky nepřijímáte žádné nechtěné chemické látky.


Užitečné články

Nejlepší pasty Nejlepší ústní vody