Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Zubní pasty

Jak vybrat zubní pastu?

Zubní pasta je nezbytným doplňkem dentální hygieny. Výběr správné zubní pasty není jednoduchý. Mnohé pasty mají komplexní účinek, jiné mají účinek vysoce specializovaný a zaměřený na jednotlivé problémy dentálního zdraví a nemoci úst. Následující obsah vám pomůže s výběrem té nejvhodnější pasty. 
 

Co je zubní pasta?

Zubní pasta, jako prostředek dentální hygieny a estetické péče, je viskózní hmota ve formě pasty, gelu nebo krému a slouží primárně k čištění zubů a celkové péči o zdraví úst. Pasta je zvlhčovadlem, pěnidlem a zároveň nosičem zdraví prospěšných a estetických látek a materiálů. Pasta je prostředkem, který může preventivně a účinně zabraňovat vzniku zubního kazu, pečovat o zdravé dásně a revitalizovat je, bránit nadměrné tvorbě a hromadění zubního plaku, bělit zuby a zpomalovat tvorbu zubního kamene, stahovat a zpevňovat dásně, léčit zánět dásní a pomáhat léčbě parodontitidy, působit proti nadměrné citlivosti zubů a krčků zubů, zabraňovat špatnému dechu a likvidovat jeho příčinu, atd.
Mnohdy je účinek zubních past přeceňován, některé látky obsažené v zubních pastách mohou vyvolávat různé formy přecitlivělosti a alergií, např. peroxidy, SLS látky, pěnidla, tenzidy, konzervační látky, atd. Následující stránky vám pomohou lépe se orientovat v hodnocení a ve výběru pro vás vhodných zubních past.   
 

Základní dělení zubních past? 

Standardní dělení zubních past neexistuje. Můžeme je však rozdělit podle různých kritérií, např. podle obsažených látek, podle účinku nebo podle určení. 
Nejběžnější dělení je podle obsahu a množství fluoridů. Obsah fluoridů v zubních pastách řeší vyhláška MZdrav č.448/2009 Sb. Zubní pasty pro nejmenší děti do 3 let obsahují max. do 400 ppmF, u past pro předškoláky se doporučuje obsah do 750 ppmF, staší děti mohou používat již pasty určené dospělým s obsahem do 1000 ppmF. Kosmetické zubní pasty mohou obsahovat max 0,15% fluoridů v přepočtu na koncentraci fluoru ve směsi s jinými sloučeninami. Uvádí se jako max 1500 ppmF. Terapeutické zubní pasty mohou obsahovat 1800 – 2500 ppmF. Je možné zdůraznit, že fluorid cínatý má výraznější vliv na léčbu gingivitidy a parodontitidy ve srovnání např. s fluoridem sodným, ale zároveň je méně účinný v prevenci vzniku zubního kazu.
 

Proč jsou některými lékaři doporučovány zubní pasty obsahující kyslík?

Mnoho studií dokazuje, že kyslík má nejen blahodárné a léčivé účinky, ale působí i silně bakteriostaticky. Kyslík je v některých pastách a ústních vodách obsažen ve stabilizované formě a při čištění dochází k jeho uvolnění. Molekuly kyslíku pak působí jako antibakteriální složka. Je známo, že i slina má silné antibakteriální vlastnosti, a to nejen díky obsahu proteinů, laktoferinu a imunoglobulinu, ale také proto, že obsahuje kyslík. Kariogenní bakterie způsobující zubní kaz jsou anaerobní, tzn., že mohou žít a rozmnožovat se pouze ve spodních vrstvách plaku bez přítomnosti kyslíku. Při čištění zubů dochází k rozrušení vrstev plaku, bakterie se dostávají do kontaktu s kyslíkem, který narušuje jejich matabolismus a bakterie hynou.  

Jsou zubní pasty obsahující chlorhexidin, např. při léčbě parodontitidy, opravdu účinné?

Chlorhexidin diglukonát (CHX) je znám jako jeden z nejefektivnějších antibakteriálních prostředků a mnohé studie to potvrzují. Spolehlivě zastavuje růst a likviduje nejen bakterie, ale i viry, kvasinky, atd., a proto je používán jako efektivní antibakteriální složka nejen v produktech dentální hygieny. CHX podle síly koncentrace působí bakteriostaticky a bakteriocidně a likviduje exotoxiny produkované bakteriemi. Některé pasty obsahují kromě složky CHX i CPC (cetylpyridinium chlorid), který navíc likviduje i endotoxické produkty bakterií, čímž významě posiluje účinek chlorhexidinu. Dlouhodobé používání zubních past s CHX může zabarvovat zuby a sliznice úst. K dostání jsou i zubní pasty s tzv. ADS (anti discolorant systém). Několika studiemi bylo ovšem prokázáno, že ADS významě snižuje antibakteriální účinek chlorhexidinu. Ke snížení účinku dochází i při používání zubních past obsahujících SLS /pěnivé složky/.
 

Mohou účinně bělit i zubní pasty bez obsahu peroxidů? 

Mnohé klinické studie, ale i zkušenosti zákazníků dokazují, že jsou zubní pasty, které účinně bělí i bez obsahu peroxidů. Jsou to především zubní pasty s obsahem velkého množství minerálů a taktéž přírodních enzymů. Enzymy, např. papain a bromelain, umí velice účinně odstraňovat bílkovinovou pelikulu pokrývající zubní sklovinu, do které se zachytávají nejen pigmentace z barvících potravin a nápojů, ale i bakterie tvořící zubní plak. Do takto „očištěné“ skloviny se následně velice snadno zabudovávají bílé vápníko-fosfátové biomimetické nanokrystaly, které sklovinu nejen zpevňují a opravují, ale činí ji hladkou a jasnější. Tento jev je nazýván jako efekt opalescence a kromě zářivé bílé barvy působí, dává zubům mladší zdravější vzhled. K doporučovaným pastám patří např.
 

Jaké složky může, obsahuje zubní pasta? 

Základními složkami zubní pasty jsou:
 
ABRAZIVA – hydrogenuhličitan sodný, hydrogenofosforečnan vápenatý anhydrát a dihydrát, uhličitan vápenatý, amorfní oxid křemičitý, polymerovaný hexofosforečnan sodný, pyrogenní kyselina křemičitá, aj. Množství abraziv v zubní pastě vyjadřuje koeficient RDA, event. REA, které uvádějí v hodnotách od 0 do 200 schopnost pasty abrazivně působit na sklovinu, resp. dentin. 
 
POJIDLA - deriváty celulózy (karboxymetylcelulóza, hydroxyetylcelulóza), algináty aj.
 
PĚNIDLA (tenzidy) - natrium laurylsulfát /SLS/, natrium laurylsarkosinát, aj.
 
ZVLÁČŇOVADLA - glycerin, sorbit, glykoly
 
SLADIDLA - sacharin, cyklamáty, xylitol, izomalt
 
KONZERVAČNÍ LÁTKY - estery kyseliny p-hydroxybenzoové, bromchlorfen, kyselina sorbová, parabeny, aj.
 
BARVIVA - potravinářská barviva (syntetická, přírodní - karoteny)
 
AROMA - mentol, silice máty peprné a kadeřavé, eukalypt, ovocné příchutě, skořice aj.
 
ROZPOUŠTĚDLO - destilovaná voda
 
DALŠÍ AKTIVNÍ LÁTKY - U přísad tzv. "aktivních látek" se předpokládá jejich profylakticko - terapeutické a estetické působení. Jsou to např.:
 
 
 
 
 
 
 
 
Porovnat zubní pasty